• +90 212 514 95 86
  • istanbul@esam.org.tr
  • Türkiye / istanbul
Haberler
Nafaka Çalıştayı ve Raporu

Nafaka Çalıştayı ve Raporu

ESAM İstanbul olarak Nafaka konusunu bir çalıştay ile masaya yatırdık 

Ülkemizde son dönemlerde süresiz nafaka uygulamasının kaldırılması, nafaka miktarının belirlenmesi ve fiilî ayrılık durumunda nafaka gibi hususlarda çeşitli tartışmalar yürütülmektedir. Konuya ilişkin olarak Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli çalışmalar yapılmakta ve bazı kanunî düzenlemeler yapılması plânlanmaktadır. Bu çerçevede ESAM İstanbul olarak, HUDER ve BİLKA’nın da katkılarıyla 22 Aralık 2018 Cumartesi günü “Nafaka” ana temasıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi Yenikapı Mevlevihanesi’nde bir çalıştay icra ettik


Doç. Dr. Hüsnü Koyunoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen iki oturumda gerçekleştirilen çalıştayın ilk oturumunda, özellikle süresiz nafaka uygulamasının ortaya çıkardığı sorunlar üzerinde durulmuş, çalıştayın ikinci oturumunda ise nafaka uygulamasının doğurduğu sorunlara nasıl çözüm üretilebileceği müzakere edilmiştir. Aşağıdaki linki kullanarak erişebileceğinizi çalıştay raporunda, çalıştayda dile getirilen konular kaleme alınmış olup her cümle ve görüş tüm katılımcılar tarafından tek tek benimsenen fikirler değildir. Bununla beraber, bu raporda yer alan görüşlerin büyük bir kısmı, herkes tarafından benimsenen veya çoğunlukla kabul gören görüşlerdir.

Çalıştayın raportörlüğünü üstelenen Av. Ramazan Boyalık, Av. Abdullah Yazıcı ve Arş. Gör. Batuhan Ustabulut’a ve fikri manada desteklerini esirgemeyen Prof. Dr. Refik Korkusuz, Prof. Dr. Celal Erbay, Prof. Dr. Fethi Gedikli, Doç. Dr. Bedrettin Kesgin, Doç. Dr. Ömer Çınar, Doç. Dr. Abdurrahman Savaş, Dr. Öğr. Üyesi Pehlul Düzenli, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Tırabzon, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Temel, Dr. Öğr. Üyesi Ali Demirbaş, Dr. Öğr. Üyesi Halit Korkusuz, Av. Alev Sezen, Av. Murat Kutlu Sezen ve Fatih Kılıçaslan’a şükranlarımızı sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir