• +90 212 514 95 86
  • istanbul@esam.org.tr
  • Türkiye / istanbul
Haberler
Ortadoğu Enerji ve Satrancı

Ortadoğu Enerji ve Satrancı

ESAM / İstanbul Şubesi, geleneksel hale gelen “Cumartesi Seminerleri” kapsamında;“Uluslararası enerji uzmanı Sayın “Hakan BALCI”yı konuk etti. 

 “TANRI PETROL VE GAZ YATAKLARINI DEMOKRATİK OLMAYAN ÜLKELERE VERMİŞTİR. BU BİR SORUNDUR VE AŞILMASI GEREK” -Donald RUMSFELD-

ESAM / İstanbul Şubesi, geleneksel hale gelen “Cumartesi Seminerleri” kapsamında;

“Uluslararası enerji uzmanı Sayın “Hakan BALCI”yı konuk etti.

ESAM İstanbul Şube Merkezi Unkapanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte; Sayın “BALCI” enerji ve enerjinin etki alanı ile ilgili olarak çok önemli konulara dikkat çekti!

Sayın BALCI konuşmasında; “İSLAM coğrafyasının Dünya petrol rezervinin %66’sını, Dünya doğalgaz rezervinin %44’ünü bünyesinde barındırdığını” yine kritik bölgelerde önemli su kaynaklarının bulunduğunu belirtip, böyle bir tablo karşısında “bu coğrafya üzerinden fırtına kopartılmasına şaşırmamalı” dedi. Bu düşüncesini Donald RUMSFELD’e ait;   “TANRI PETROL VE GAZ YATAKLARINI DEMOKRATİK OLMAYAN ÜLKELERE VERMİŞTİR. BU BİR SORUNDUR VE AŞILMASI GEREK” sözüyle destekledi.

Sayın BALCI, konuşmasında aşağıdaki konulara da değindi;

“BOP” ile ABD’nin amacı;

Bill CLINTON Mayıs 1997’de “Yeni bir Yüzyıl için Ulusal Güvenlik Stratejisi” adı verilen belgeyi imzalamıştır. Belgenin özü “ABD çıkarlarına dayanan ekonomik milliyetçiliğin” gerekirse silah gücüyle Dünya’ya egemen kılınması üzerine bina edilmiştir. Aynı belgede şu cümleler yer almaktadır; 200 milyon varillik petrol rezerviyle Hazar Denizi bölgesi (Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kafkasya, İran, Kuzey Irak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu) dünyanın artan enerji talebini karşılamada önemli bir rol oynamaya adaydır… Kendi petrol kaynaklarımız tükeneceğinden bu bölgedeki kaynaklara ulaşmak, ABD’nin yaşamsal çıkarlarından biridir.

Peki, projenin tek sebebi bölgedeki yeraltı ve yerüstü kaynakları mı? Hayır!

• Kendine rakip olabilecek muhtemel gücün oluşmasını engellemek,

• Petrol, doğalgaz, bor ve toryum gibi değerli kaynaklar üzerinde denetimi sağlamak,

• İsrail’i emniyet altına almak,

• AB, Çin, Rusya ve Japonya gibi ülkeleri bu kaynaklardan uzak tutmak,

• Dört din için kutsal sayılan yerlerde Müslüman nüfusunu yok etmek. Bunun adını da onlara göre var olan İslami terör diye adlandırılan terörü bitirmek ile son bulması.

BOP HAKKINDA:

Condoleezza RISE (ABD Eski Dışişleri Bakanı) Washington Post gazetesindeki röportajında şunları söylemiştir; “Başta Türkiye olmak üzere Fas’tan Basra Körfezi’ne kadar Ortadoğu’da bulunan 22 ülkenin sınırlarının değişmesi gerekli”

Dick CHENEY (Başkan Yardımcısı) Amerikan Girişim Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir; “Başkan Bush’un Haçlı seferi sözlerini destekliyorum. Savaşımız İslam’la. Biz Afganistan ve Irak’ı işgal etmeseydik onlar İslam Birliği’ni kurup İsrail’i yok edeceklerdi.”

Jacques CHIRAC (Eski Fransa Cumhurbaşkanı) Fransa eski lideri Chirac Amerikalı bir gazeteciye verdiği demeçte şunları söylemiştir; “Hepimiz Bizans’ın çocuklarıyız. Avrupa’nın temel şartlarına uymuş olan bir Türkiye Avrupa için olağanüstü tehlikedir. Bu yüzden BOP gerçekleştirilmelidir.”

Wesley CLARK (Amerikan Generali ) ; “7 ülkeyi parçalayacaklar: Somali, Irak, Libya, Sudan, Suriye, İran, Suudi Arabistan.”

Roland DUMAS (Fransız Dışişleri Bakanı) ; İngilizlerin Suriye’yi bölme planının hazır olduğunu, Fransa’ya da katılma teklifinde bulunduklarını ve Suriye içine yabancı savaşçılardan oluşan bir terör örgütü yerleştireceklerini söylüyor. Yıl 2009.

Uluslararası enerji uzmanı Sayın Hakan BALCI, petrol ve doğalgaz başta olmak üzere, enerji kaynakları ve kritik bölgelerdeki su zenginliği için İslam coğrafyası üzerinde oynanan oyunların son bulmayacağını, bu yöndeki hamlelerin bir satranç oyunu dikkatinde devam edeceği öngörüsünün abartı olmayacağını vurguladı.

Saygılarımızla,

ESAM / İstanbul Şubesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir