• +90 212 514 95 86
  • istanbul@esam.org.tr
  • Türkiye / istanbul
Haberler
Zamandan ve Mekandan bihaber bir gençlik

Zamandan ve Mekandan bihaber bir gençlik

Küresel güçler, 10 senelik bir sürece dayanan ve son dönemde denetimsizliğin had safhaya ulaşmasını da fırsat bilerek, Türkiye’nin temeli olan gençler üzerinde oynadığı asimilasyon projelerini tüm hızıyla devam ettiriyor 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, resmi araştırmalara göre 14 – 19 yaş arasındaki gençlerin yüzde 30’unun sigara, yüzde 20’sinin alkol ve resmi olmayan ancak gerçek verilere göre yüzde 10 oranında uyuşturucu kullanıldığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bağımlılıkla ilgili yapılacak çalışmada anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerini eğiteceklerini söyledi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı, “Türkiye bağımlılıkla mücadele eğitim programı (TBM)” projesiyle okullarda ve ulusal düzeyde bilinç oluşturulması amacıyla işbirliğine yaptı. İşbirliği protokolü, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman imzaladı. Pilot uygulama önce İstanbul’da yapılacak.

ÖNEMLİBİR TEHDİT UNSURU

Karaman, bağımlılığın bireysel ve toplumsal sağlık açısından asrın problemi olduğunu söyledi. Bağımlılığın özellikle gençler ve gelecek nesilleri tehdit ettiğini ifade eden Karaman, “Özellikle arkasında çok güçlü bir endüstrinin var olduğu bu küresel problem, gerek dünyada gerek ülkemizde çocuklar ve gençler başta olmak üzere gelecek nesillerimiz için çok önemli bir tehdit unsuru olmakta. Bu anlamda bizi ilgilendiren kendi ülkemizdeki felaketin boyutu. Her ne kadar dünyanın batısındaki birçok ülkeyle karşılaştırıldığında rakamlar düşük olsa da, hepimizin gözünü açacak, özellikle eğitimcileri, ebeveynleri uyaracak derecede ciddi bir tehdidin varlığı gözler önünde.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir